TEKNOLOJİ

Apple, Ekrana Gömülü Kızılötesi Parmak İzi Okuyucu Patenti Aldı

Son zamanlarda Apple‘ın gelecek seneki modellerinde Touch ID’yi geri getireceğine dair birçok söylenti ortaya çıktı. Şimdi ise bu konuda daha kesin bir sonuç ortaya koyan belgeler mevcut. ABD’li teknoloji devi Apple, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne yaptığı başvuru sonucunda, ekrana gömülü kızılötesi optik görüntü sensörü patenti aldı. Bu patent, şirketin iPhone 13 serisinde ekrana gömülü parmak izi okuyucu sunabileceğine dair önemli bir işarettir.

Patent başvurusuna göre, teknoloji ekrana bastırılan parmak üzerindeki çıkıntıları haritalamak için kısa dalga kızılötesi ışık kullanacak. Yazı içerisine eklemiş olduğumuz görsel bu yeni patentteki teknolojinin nasıl çalışacağına dair bir rehber sunuyor aslında. Bu patent, parmak izlerini doğrulamak ve analiz etmek için dokunmatik ekranın altında yer alan yeni bir sensörü içeriyor. Patent görseli de zaten bunu tasvir ediyor.

Apple tarafından geliştirilen bu teknoloji, görünüşe göre doğrulama için ışığa duyarlı bir öğeye parmakla yansıtılacak kızılötesi ışığı kullanacak. Kızılötesi ışık, görünür spektrumun bir parçası olmadığından dolayı ekrana müdahale etmeyecek. Bununla birlikte eğer ışığa duyarlı bir öğe ise görünür spektrumdan ışığı filtreleyecektir.

Apple’ın gelecek yıl piyasaya sürülecek yeni nesil iPhone modellerinde bu yeni ekran içi parmak izi sensörü teknolojisini kullanıp kullanmayacağını bilmiyoruz. Android işletim sistemli telefonlarda birkaç senedir görmüş olduğumuz bu teknoloji için Apple biraz geç kalmış olabilir. Ancak ABD merkezli teknoloji devinin bu teknolojiyi en iyi şekilde kullanacağından şüphemiz yok.

Touch ID teknolojisi, iPhone modellerinden kaldırıldığı zaman pek çok Apple hayranının tepkisini çekmişti. Applei bu teknolojiye alternatif olarak ekrandaki büyük çentik içerisinde Face ID yani yüz tanıma teknolojisi sundu. Bu teknolojisi zamanla çoğu kişi tarafından benimsenmiş olsa da hâlâ parmak izi ile kilit açmak isteyenlerin sayısı azımsanamayacak kadar az. Apple’ın bu yeni ekran içi parmak izi sensörü teknolojisi, bu kişileri oldukça memnun edecektir.

“Apple, Ekrana Gömülü Kızılötesi Parmak İzi Okuyucu Patenti Aldı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir