TEKNOLOJİ

Google, Android Telefonlar İçin En Az 2GB RAM’i Zorunlu Kılacak

Akıllı telefonlarda 2GB RAM bulunması günümüz şartlarında kimse için çekici gelmiyor. Ancak amiral gemisi Android telefon modellerindeki RAM miktarı her geçen gün artarken, Android pazarının giriş seviyesi modellerinde bu RAM miktarı pek de artmıyor. Google, bu durumun önüne geçmek amacıyla giriş seviyesi Android telefonlar için bir düzenleme yapmaya hazırlanıyor.

Google, Android ekosistemini daha iyi bir hale getirmek için çalışmalarını hızlandırıyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google, Android Go işletim sistemi ile Android deneyimini hafifletilmiş bir şekilde uygun fiyatlı modellerde sunuyordu. Şirket şimdi de yılın dördüncü çeyreğinden sonra piyasaya sürülecek ve Android 10 veya Android 11 işletim sistemi ile gelecek olan modellere en az 2GB RAM’e sahip olma zorunluluğu getirecek.

2GB RAM’den daha az miktarda belleğe sahip olan modeller Android Go sürümü ile satışa sunulacaktır. 2020’nin dördüncü çeyreğinden önce piyasaya sürülen modellerde Google’ın yeni zorunluluğu geçerli olmayacak. Ancak sonrasında tanıtılan tüm modeller 2GB RAM zorunluluğunu standart Android 10 veya 11 sürümleri için yerine getirmek zorunda olacak.

Google, Android Go tabanlı cihazları da daha iyi bir noktaya taşımayı hedefliyor. Şirket, Android Go için ilk olarak 512MB minimum RAM sınırlaması koymuştu. Daha sonrasında durumlar değişti ve artık Google hafifletilmiş Android versiyonu için en az 1GB RAM’e sahip olma zorunluluğu getirdi. Bu sayede Android Go ile gelen uygun fiyatlı modeller de eskisine göre daha performanslı işlemleri yerine getirebilecek.

Android Go yerine standart Android sürümü ile cihazları piyasaya sürmek isteyen firmalar ise uygun fiyatlı modellerinde bundan sonra en az 2GB RAM kullanacaklar. Bu sayede genel olarak tüm giriş seviyesi yeni modellerde az da olsa bir performans artışı göreceğiz. 2GB RAM koymak istemeyen markalardan ise daha çok sayıda Android Go’lu cihaz görebiliriz.

“Google, Android Telefonlar İçin En Az 2GB RAM’i Zorunlu Kılacak” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir