TEKNOLOJİ

iOS 14.5 Beta 1 Sürümü Yayınlandı! Nasıl İndirilir?

Apple, bugün iOS işletim sisteminin yeni herkese açık beta sürümünü yayınladı. iOS 14.5 Beta 1 olarak yayınlanan bu güncelleme, Apple’ın mevcut iPhone modellerinde piyasaya süreceği iOS 14.5 güncellemesinin ilk herkese açık beta sürümüdür. Bu yazımızda iOS ve iPadOS 14.5’in ilk beta sürümü ile gelen yeniliklere yakından bakacağız.

iOS 14.5 sürümünün ilk beta güncellemesinde birçok hata düzeltmesi yer alıyor. Ayrıca bir önceki sürümdeki beta güncellemelerinde de olduğu gibi yeni sürümün ilk beta güncellemesinde daha çok hata düzeltmelerine ve işletim sistemi optimizasyonlarına kafa yorulmuş gibi duruyor. Bildiğiniz gibi Apple, iOS 14 ile birlikte ana ekranı da işlevsel hale getirdi ve widget özelliğini kullanıma sundu. Şirket, iOS 14.5’le birlikte ise ufak yenilikler sunmaya devam ediyor.

Apple’ın bugün yayınlamış olduğu yeni beta sürümü, uygulama izleme şeffaflığı gizlilik özelliğini getiriyor. Ayrıca bu, uygulama geliştiricilerinin kullanıcıdan birtakım izinler almasını gerektiriyor. Bu sayede kullanıcılar, uygulamanın hangi izinlere sahip olabileceğini daha kolay bir şekilde takip edebiliyor. Kullanıcılar, karşısına çıkan “İzlemeye izin ver” veya “Uygulamanın izlenmemesini iste” seçeneklerinden birini seçebiliyor.

Bu özellikler, zaten iOS 14 güncellemesinde mevcuttu. Ancak şimdi, geliştiriciler tarafından kullanılabilir hale dönüştü. Böylece bu özellik, iOS 14.5 ile birlikte isteğe bağlı olmaktan çıkacak. Bu doğrultuda her uygulamanın sahip olması gereken bir özellik haline gelecek. Ayrıca “Uygulamanın İzlenmemesini İste” seçeneğinin seçilmesi, uygulama geliştiricisinin kullanıcının IDFA’sına erişmesini engeller.

Böylece geliştiricilerin kullanıcının izleme tercihine saygı göstermesi gerekir. Aynı zamanda kullanıcıları izlemek için diğer yöntemleri kullanmaktan kaçınması gerekir. Bununla birlikte bu kurala uymamak, bir uygulamanın App Store’dan kaldırılmasına neden olabilir. Ayrıca izleme tercihlerini, Ayarlar > Gizlilik > İzleme yolunu takip edilerek yönetebilirsiniz.

iOS 14.5 Beta 1 Güncellemesi Nasıl İndirilir?

iPhone, iPad ve iPod Touch cihazlarınızda iOS veya iPadOS beta güncellemesini kurmak oldukça kolay. Bu işlem için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu izleyin. Ardından sayfanın altındaki “İndir ve Yükle” seçeneğine dokunun. İsterseniz güncellemeyi cihazınızı bilgisayara bağlayarak iTunes üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak şunu belirtmemiz gerekiyor. Yeni iOS 14.5 Beta 1 geliştirici sürümünü cihazınıza kurabilmek için bir geliştirici profili yüklemeniz gerekiyor. Bu işlemi, Apple’ın Developer Center web sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda kablosuz ağ üzerinden indirebilirsiniz.

“iOS 14.5 Beta 1 Sürümü Yayınlandı! Nasıl İndirilir?” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir