TEKNOLOJİ

iOS 14 İçin Hazırlanan Konsept Video, Widget Tasarımını Ortaya Koyuyor

Apple’ın WWDC 2020 etkinliği yaklaşırken birçok iOS kullanıcısı da yeni iOS 14 sürümü için meraklı bekleyişe başladı. iOS 14 ile birlikte geleceği söylenen widget özelliği için bir konsept video ortaya çıktı. Android platformunda yıllardır olan bu özelliğin iOS platformuna nasıl uyarlanacağını gösteren video, ana ekranda yeni widgetların nasıl gözükebileceğini gözler önüne seriyor.

Akıllı telefonlarla ilgili yaptığı paylaşımlarla popüler olan Ben Geskin, kısa süre önce iOS 14 ile ilgili konsept bir video paylaştı. İlk olarak Aleksey Bondarev tarafından oluşturulan bu konsept arayüz tasarımı daha sonrasında ise video olarak uyarlandı ve çeşitli platformlarda yayıldı. Bu videoya aşağıdan ulaşabilir ve izleyebilirsiniz.

Konsept videoda, iOS kullanıcıların yeni widget özelliğini ana ekranlarında nasıl kullanabileceği gösteriliyor. Bir uygulama simgesinin widgeta dönüştürüldüğü zaman ortaya çıkan animasyon hareketlerine dikkat çekiliyor.

Videoda, kullanıcının Airbnb, Hava Durumu, Instagram, Pusula ve diğer uygulamaların simgelerine basılı tutarak bunları dinamik kullanıcı arayüzü ile entegre bir şekilde çalışan canlı widgetlara dönüştürdüğünü görüyoruz.

Videodaki widgetlar yatay veya dikey dikdörtgenlerin yanı sıra büyük boyutta kareler olarak da boyutlandırılabiliyor. Ana ekranda yer alacak olan bu widgetlar ile iOS arayüzünün Android’e benzediğini söyleyebiliriz. Ortak özellikler çoğaldıkça zaten bütün arayüzler gitgide birbirlerine benzemeye başlıyor.

Bu konsept tasarım videosu yeterince uzun değil. Ancak buna rağmen Apple’ın bu özelliği sunması halinde nasıl bir şekilde karşımız koyacağını oldukça iyi bir şekilde özetliyor. Daha önceden yayınlanan videolarda widgetların bu değişik animasyonlarını görememiştik.

Amerikalı teknoloji devi Apple, eğer bu özelliği gerçekten iOS 14 ile birlikte sunarsa yıllardır sabit kalan ana ekran düzeninde yeni bir dönem başlamış olacak. Bunun için şirketin WWDC 2020 etkinliğini beklememiz gerekiyor. Tüm yeni özellikler bu etkinlikte karşımıza çıkacak.

“iOS 14 İçin Hazırlanan Konsept Video, Widget Tasarımını Ortaya Koyuyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir