GÜNCEL HABERLER TEKNOLOJİ

iOS 14 Tanıtıldı! İşte Yeni iOS Sürümü İle Gelen Tüm Özellikler

Apple, her sene olduğu gibi bu yıl da WWDC etkinliğini düzenledi. Koronavirüs nedeniyle çevrimiçi olarak düzenlenen WWDC 2020 etkinliği ile birlikte şirket işletim sistemlerinin yeni sürümlerini duyurdu. Bu duyurulardan biri de Apple’ın iPhone modellerinde sunduğu iOS 14 güncellemesi oldu.

Apple, söylentilerin aksine yeni sürümü iPhoneOS olarak değil de iOS 14 olarak tanıttı. Yeni sürüm ile birlikte özelleştirme konusunda çok az da olsa bir gelişme oldu. iOS 14’te Android cihazlarda gördüğümüz widget mantığını Windows Phone arayüzündekine benzer şekilde görüyor olacağız. Yeni sürüm WWDC 2020 ile birlikte netleşti, işte bilmeniz gerek tüm iOS 14 yenilikleri.

iOS 14 Temel Özellikleri

iOS en son geliştirilmiş olan sürümü ile birlikte bir dizi yeni özellik karşımıza çıkıyor. Bu özelliklerin hepsi muhteşem yenilikler olmasa da aralarında iOS kullanıcılarını heyecanlandıran özellikler de yok değil.

Ana Ekran Değişiklikleri

iOS 14 ‘le birlikte yıllardır sabit olan ana ekran ile bazı değişikler görüyoruz. Yeni sürümde gelen ana ekran değişikliklerini üç başlık altında inceleyeceğiz.

Uygulama Kütüphanesi

Artık iOS kullanıcılarının bir uygulama kütüphanesi var. Bu özellik sayesinde işletim sistemi en çok kullandığınız uygulamaları otomatik olarak bir koleksiyon haline getiriyor ve bu uygulamalara en hızlı şekilde ulaşabilmeniz için ana ekranda karşınıza koyuyor. Hatta bu özellikte üst bölümde evrensel bir arama kutucuğu bile sunuluyor.

Uygulama Sayfalarını Gizle

iOS 14 ile birlikte artık uygulama sayfalarını gizleyebiliyorsunuz. Bu, iPhone’larında çok sayıda yüklü uygulama bulunduranlar için oldukça yararlı bir özellik olabilir. Görmek istemediğiniz uygulamaları bir sayfada toplayarak gereksi uygulama simgelerinin kafanızı karıştırmasını önleyebilirsiniz.

Widget

Windows Phone modellerinde gördüğümüz uygulama simgesini genişleterek widgeta dönüştürme özelliği yıllar sonra şimdi de iOS’ta. Birkaç farklı boyutta kullanabileceğiniz yeni widget özelliği farklı bilgileri animasyonlu bir şekilde sizlere sunabiliyor. Bu bilgilere haberleri ve takvimi örnek gösterebiliriz.

Kompakt Çağrı Ekranı

Birçok kişiye “oh be” dedirten yeni çağrı ekranı iOS 14 ile birlikte iPhone modellerine geliyor. Bildiğiniz gibi önceki iOS sürümlerinde bir çağrı geldiği zaman çağrı ekranı tüm ekranı kaplıyordu. iOS 14’teki bu yenilik sayesinde artık ekranın üstünde küçük bir başlık olarak yeni çağrı gözükecektir.

Resim İçinde Resim

iOS işletim sistemine de nihayet resim içinde resim özelliği geldi. Android kullanıcıların yıllardır kullandığı bu özellik artık iPhone’larda da mevcut. Şu anda hangi uygulamalarda çalışacağı belli olmasa da çeşitli TV ve video izleme uygulamalarında kullanılabileceği kesin.

Siri Yeniden Tasarımı ve Geliştirmeleri

Google’ın geçtiğimiz senelerde daha geniş bir bölgeye sunduğu Google Asistan kompaktlığı artık Siri’de de olacak. Siri, iOS 14 ile birlikte tüm ekranı ele geçirmek yerine sadece alt bölümde küçük bir pencerede gözükecek. Yeni Siri ile birlikte artık sesli mesaj bile gönderebileceksiniz.

Mesajlar Uygulaması

Yeni iOS sürümü ile birlikte mesajlar uygulamasına da yenilikler geliyor. Artık grup sohbetlerinde insanlardan bahsedebiliyor ve bu sohbetlerde satır içi yanıtlar verebiliyorsunuz. Ayrıca grup sohbetlerinde sadece sizden bahsedildiği zaman bildirim alma özelliği de geliyor.

Yeni mesajlar uygulamasında artık WhatsApp ve Telegram gibi uygulamalarda mevcut olan konuşma sabitleme özelliği de sunulmaktadır. Tüm bu özelliklerin dışında iOS 14 ile birlikte daha iyi bir sistem güvenliği, daha hızlı bir arayüz ve birkaç ufak yenilikler ile gelen uygulamalar bulunmaktadır.

iOS 14 Çıkış Tarihi

Apple, yeni iOS 14 sürümü için henüz bir çıkış tarihi açıklamadı. Ancak şirket bugün bu işletim sistemi için bir geliştirici beta sürümü yayınladı. Temmuz ayında halka açık bir beta sürümünün yayınlanması planlanmakta olup, kararlı sürüm ise Eylül ayındaki yeni iPhone 12 serisi ile birlikte kullanıma sunulacaktır.

Kaynak

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir