TEKNOLOJİ

MIUI 12.5 Duyuruldu: Tüm Yeni Özellikler ve Desteklenen Cihazlar

Xiaomi, geçtiğimiz gün düzenlediği etkinlikte amiral gemisi Mi 11 modelini tanıttı. Çinli teknoloji devi, bu modelin yanı sıra MIUI’ın yükseltilmiş versiyonu olan MIUI 12.5 güncellemesini de duyurdu. Bu güncelleme, mevcut MIUI 12 özelliklerine ek olarak bazı optimizasyonlar sunuyor. Ancak sadece bununla sınırlı kalmıyor ve kayda değer bazı yeni özellikleri de mevcut Xiaomi modellerine getiriyor. Bu sürüm, yeni canlı duvar kağıtları, gizlilik geliştirmeleri ve Windows 10 kullanıcıları için Telefonunuz benzeri bir uygulama sunuyor.

Güncelleme şu anda sadece Çin’deki modeller için uygun durumda. İlerleyen süreçte küresel cihazlar için de sunulacaktır. Haberimizin ilerleyen bölümlerinde hangi modellerin bu güncellemeyi ne zaman ve nasıl alacağından bahsedeceğiz. Şimdi bu konuyu bir kenara bırakalım ve MIUI 12.5 sürümünde cihazlara sunulan en iyi 5 özelliğe göz atalım. İşte karşınızda MIUI 12.5’in sunduğu nimetler:

MIUI 12.5 Sürümündeki En İyi 5 Yeni Özellik

Yeni Süper Duvar Kağıtları

Xiaomi, yeni süper duvar kağıdı seçeneklerini MIUI 12.5 sürümü ile birlikte kullanıcılara sunuyor. Dünya’daki en popüler dağ zirvelerinden bazıları için animasyonlu duvar kağıtları eklendi. Bu güncelleme; Everest Dağı, Fuji Dağı ve çok daha fazlasını “Süper Duvar Kağıdı” olarak sunmaktadır. Aynı zamanda tüm duvar kağıtları, günün saatine göre gerçek zamanlı olarak güncellenmektedir.

Kilit ekranındaki dağ zirveleri 08:00 ve 20:00 saatlerinde farklı görünecek. Xiaomi ayrıca, ilk olarak Mi 11 serisinde deneyimleyebileceğiniz MIUI 12.5 ile bir “Deniz Altında” süper duvar kağıdı ekledi. Eğer herhangi bir Android akıllı telefonunuza Xiaomi’nin MIUI 12 ile birlikte sunduğu Süper Duvar Kağıtları yüklemek istiyorsanız buradaki rehber yazımıza göz atabilirsiniz.

Gizlilik Yükseltmeleri

Xiaomi, kendi MIUI dış görünümü için Apple’ın bazı özelliklerini klonlamaya devam ediyor. MIUI 12.5 ile şirket, iOS 14’ten uygulama gizlilik etiketlerini kopyaladı. Mi App Store, uygulama geliştiricilerinin topladığı verileri ve kullanımını açıkça listeleyen bir gizlilik bildirimi beyan ettiğini görmeyecek. Diğer gizlilik özellikleri arasında gelişmiş tarayıcı koruması, sınırlı pano erişimi, dosya korumalı alan mekanizması ve çok daha fazlası bulunur.

Bu özellikler ayrıca iOS 14’e benzer bir şekilde sunuluyor. Artık uygulamalar pano verilerine eriştiğinde veya kayıt erişimine sahip olduğunda bir açılır pencere göreceksiniz. Ayrıca uygulamaların tam konumunuza erişmesini istemiyorsanız, MIUI 12.5 gizliliğinizi korumak için aynısını ifşa etmemenize izin verecektir.

MIUI+ Beta

Xiaomi doldurulması gereken bir boşluk olduğunu düşünüyor. Şirket, bu doğrultuda Çin’de MIUI+’ı piyasaya sürdü. Şirketin Microsoft’un Telefonunuz uygulamasını benimsediğini söyleyebiliriz. ABD’li teknoloji devi Microsoft, Windows 10’daki Telefonunuz uygulamasının bazı özelliklerini sadece Samsung markalı modeller için sınırlandırdı. Bu durum Xiaomi’yi rahatsız etmiş olacak ki şirket, bu uygulamaya benzer bir alternatifi piyasaya sürüyor.

MIUI+, Xiaomi telefonunuz ve Windows PC’niz arasında işbirliğine olanak tanır. Mobil bildirimleri görüntülemenize, onlarla etkileşim kurmanıza ve cihazlar arasında herhangi bir metni kopyalamanıza/yapıştırmanıza imkân tanır. Akıllı telefonda görüntülediğiniz uygulamaları, notları ve hatta web sayfalarını Windows 10 PC’nizde yalnızca bir tıklamayla açabilirsiniz.

Daha Az Ön Yüklü Uygulama

Xiaomi ayrıca MIUI 12.5’in yalnızca daha temiz, daha hızlı ve daha güvenli olmakla kalmayıp, aynı zamanda piyasadaki herhangi bir mobil işletim sisteminden daha az şişkinlik içerdiğini ile ilgili de övündü. Evet Xiaomi, MIUI 12.5’in Apple’ın iOS 14’ünden bile daha az şişkin bir yapıda olduğunu iddia etti.

Bu, küresel bir sahnede yapılacak oldukça büyük bir iddiadır. Ancak Xiaomi, yeni arayüz güncellemesinin yalnızca dokuz ön yüklü temel Mi uygulamasıyla birlikte geldiğini belirtti. Geri kalanı kolayca kaldırılabilirken bu dokuz uygulama cihaza özgüdür ve kaldırılamaz. Bu dokuz uygulama; çevirici, mesajlar, kamera, tarayıcı, galeri, güvenlik, saat, ayarlar ve Mi Store uygulamasıdır.

Optimizasyonlar

Son olarak Xiaomi, sistem kullanıcı arayüzünü yeniden yazarak MIUI 12’yi büyük ölçüde optimize etti. Şirket, bellek kullanımının yüzde 20, arka plan bellek kullanımının yüzde 35’e yakın azaltıldığının altını çiziyor. Xiaomi aynı zamanda sistem uygulaması güç tüketiminin ise yüzde 25 seviyesinde azaldığını söylüyor.

Çinli teknoloji devi, yeni arayüz güncellemesi ile birlikte artık daha pürüzsüz animasyonlar sunduğunu belirtiyor. Ayrıca bu animasyonların iOS 14’tekilere benzer bir akıcılıkta olduğunu da söylüyorlar. Oluşturma gücü, MIUI 12.5 sürümü ile birlikte 20 kat artış gösterdi. Bu sayede arayüz görünümü, artık her zamanki gibi doğadan ilham alan yeni bildirim sesleri içeriyor.

MIUI 12.5 Güncellemesi Ne Zaman Gönderilecek?

Xiaomi, MIUI 12.5 Beta sürümü için Çin’de bir güncelleme programı başlattı. Şirket, bu Beta programı kapsamında 21 akıllı telefon modeli için MIUI 12.5’in Beta sürümünü sunacak. Bu 21 adet cihaza Mi 10 serisindeki modeller, Redmi K30 serisindeki modeller ve bazı popüler Redmi Note serisindeki modeller dahildir. MIUI 12.5 Kapalı Beta güncellemesini alacak akıllı telefonların listesi ise aşağıdaki gibidir:

 • Xiaomi Mi 10
 • Xiaomi Mi 10 Pro
 • Xiaomi Mi 10 Ultra
 • Xiaomi Mi 10 Youth Edition
 • Redmi K30
 • Redmi K30 5G
 • Redmi K30 Pro 5G
 • Redmi K30i 5G
 • Redmi K30S Ultra
 • Redmi K30 Ultra
 • Xiaomi Mi 9
 • Xiaomi Mi 9 SE
 • Xiaomi Mi CC9e
 • Xiaomi Mi CC9 Pro
 • Redmi K20
 • Redmi K20 Pro
 • Redmi 10X 5G
 • Redmi 10X Pro 5G
 • Redmi Note 9 5G
 • Redmi Note 7
 • Redmi Note 7 Pro

Yukarıdaki listeden de görebileceğiniz gibi eksik olan birçok cihaz mevcut. Eklemiş olduğumuz bu liste, MIUI 12.5 güncellemesini alacak cihazların tam listesi değildir. Bu liste, yalnızca MIUI 12.5’in kapalı beta programına kayıt olmak için uygun olan telefonların listesidir. Yani Xiaomi, ilerleyen günlerde MIUI 12.5 güncellemesini alacak küresel modellerin listesini duyuracak ve bu listede çok daha fazla model yer alacak. Yeni detaylardan haberdar olmak için Teknobuk.com’u takip etmeye devam edin.

“MIUI 12.5 Duyuruldu: Tüm Yeni Özellikler ve Desteklenen Cihazlar” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir