TEKNOLOJİ

Apple M1 İşlemcili Yeni MacBook Air Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Apple, düzenlediği “One more thing” etkinliği ile birlikte kendi geliştirdiği işlemcilerden güç alan yeni Mac modellerini piyasaya sürdü. Apple, aynı zamanda M1 işlemcili yeni MacBook Air modelini de bu modellerle birlikte tanıttı. Şirketin kendi geliştirdiği Apple Silicon işlemci ile gelen yeni MacBook Air modelinin özelliklerini ve satış fiyatını bu yazımızda sizlere aktaracağız.

M1 İşlemcili Yeni MacBook Air Modelinin Teknik Özellikleri

Apple’ı yeni dizüstü bilgisayar modeli, tasarımsal açıdan 13 inçlik Retina ekrana sahip olan MacBook Air’ın aynısı gibi görünüyor. Ancak donanımsal açıdan oldukça önemli bir yükseltme ile birlikte geliyor. Şirketin yeni modelinin içerisinde Apple’ın kendi geliştirmiş olduğu Apple M1 işlemcisi yer alıyor.

Yeni MacBook Air, 8 çekirdekli bir GPU ve 16 çekirdekli bir sinir motoru ile eşleştirilmiş 8 çekirdekli bir işlemci olan yeni Apple M1 yonga seti ile birlikte geliyor. Apple, MacBook Air’in şu anda sınıfındaki en çok satan Windows dizüstü bilgisayardan üç kat daha hızlı olduğunu ve bu yıl satılan Windows dizüstü bilgisayarların %98’inden daha hızlı olduğunu iddia ediyor ki bu oldukça büyük bir iddia.

Bu arada, MacBook Air modeli de artık fansız ve Apple, M1’in MacBook Air’de herhangi bir aktif soğutma olmadan performansını koruyabileceğinden emin görünüyor. MacBook Air, 16 GB’a kadar RAM ve 2 TB’a kadar SSD ile geliyor. Apple ayrıca, M1’in depolama denetleyicisi ve daha hızlı flash belleği sayesinde SSD’nin artık eskisinden iki kat daha hızlı olduğunu söylüyor.

Apple, bu sefer nihayet FaceTime HD kamerasında iyileştirmeler sunuyor. M1 işlemcisindeki yeni ISP sayesinde, MacBook Air’ın web kamerasında düzeltmeler görüyoruz. Artık video kalitesi daha yükseliyor ve gürültü azaltma, daha fazla dinamik aralık ve daha iyi beyaz dengesi gibi yenilikler sunuluyor. Cihazda ayrıca iki adet USB 4 destekli Thunderbolt bağlantı portu yer alıyor.

Beklediğimiz gibi yeni M1 işlemci sayesinde cihazın pil ömründe de iyileştirmeler mevcut durumda. Apple, yeni MacBook Air’ın 15 saate kadar internet gezinmesine ve 18 saate kadar ise video oynatmasına dayanabileceğini iddia ediyor. Bu veriler pil ömrünü değerlendirmek için iyi ölçümler değildir ancak Apple her ürününde bu şekilde açıklama yapıyor. Yine de önceki nesil modele göre daha yüksek saatler sunduğunu biliyoruz.

M1 İşlemcili Yeni MacBook Air Modelinin Fiyatı

Yeni MacBook Air modeli, ülkemizde de satışa sunuluyor. Apple’ın Türkiye internet sitesi üzerinde yer alan ürün sayfasında cihazın 256GB depolamaya sahip olan modeli için 10.999 TL fiyat belirlenirken, 512GB depolama model için ise 13.699 TL gibi bir fiyat etiketi belirlenmiş durumda.

“Apple M1 İşlemcili Yeni MacBook Air Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir