GÜNCEL HABERLER TEKNOLOJİ

PlayStation 5 Kontrolcüsü Resmi Olarak Sony Tarafından Tanıtıldı

Sony PlayStation 5 konsolunun tanıtımına henüz aylar olmasına rağmen şirket, yeni nesil oyun konsoluyla birlikte gelecek olan yeni DualSense kontrolcüsü için resmi açıklama yaptı. Bu açıklama ile yeni kontrolcünün tasarımını ve önceki nesilden farkını gözler önüne serdi.

Yeni kontrolcü hem tasarım konusunda hem de yeni donanımsal özellikler konusunda büyük yenilikler içeriyor. PlayStation 4’ün DualShock kontrolcüsündeki eski teknolojiden farklı olarak PS5 kontrolcüsünde yeni dokunsal geri bildirim teknolojisi yer alıyor. Bunun yanında “uyarlanabilir tetikleyiciler” ile birlikte farklı oyun efektlerine göre ayarlanabilir yeni bir işlev geliyor. Tüm bu yeni özellikler ile birlikte daha sürükleyici ve keyif verici bir deneyim elde edebiliyorsunuz.

Güncel teknolojik cihazların artık yaygın olarak kullandığı bağlantı noktası olan USB Type-C, DualSense kontrolcüsünde de nihayet mevcut. Bunun yanında kontrolcüde bir de entegre bir mikrofon yer alıyor. Tasarımdan bahsetmek gerekirse cihaz, çift tonlu bir renk düzeni ile tasarlanmış durumda. Yeni kontrolcü ile kavrama ve düğme kontrollerinin daha rahat olduğu, daha yuvarlak hatlara sahip bir tasarım anlayışı benimsenmiş durumda.

Yeni değişiklikler ile birlikte cihazdaki “paylaş” düğmesi “oluştur” olarak yeniden isimlendirildi. Bu düğme, oyuncuların harika oyun içi içerikleri oluşturmalarına ve paylaşmalarına olanak tanıyor. Bu yeni oyun içi paylaşım özelliğin henüz tam olarak nasıl çalıştığına dair bir bilgi mevcut değil. Ancak Sony, lansman tarihine yakın zamanlarda yeni konsola dair ek bilgiler paylaşmayı planlıyor. Bu özelliğin nasıl çalıştığını da belki o bilgilerin paylaşıldığı zaman öğrenebiliriz.

Genel olarak önceki nesil kontrolcüye benzemesi açısından düğme düzeni nispeten aynı kalmış. Bu, kullanıcılara yeni tasarıma alışmak konusunda kolaylık sağlayacaktır. Üst bölümde bulunan D-pad butonları ile birlikte alt tarafta yer alan analog butonlar simetrik bir şekilde yerleştirilerek uyum içinde gözükmesini sağlamış.

“PlayStation 5 Kontrolcüsü Resmi Olarak Sony Tarafından Tanıtıldı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir