TEKNOLOJİ

Samsung, Güneş Enerjisiyle Şarj Olan Uzaktan Kumandasını Tanıttı

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, 2021 yılında piyasaya süreceği 4K ve 8K QLED TV serisi modellerini tanıttı. Şirket aynı zamanda güneş enerjisiyle şarj olan uzaktan kumandasını da kullanıcıların beğenisine sundu. “Eco Remote Control” olarak isimlendirilen bu uzaktan kumanda, güneş enerjisi ile şarj olabiliyor ve çevre dostu olarak sunuluyor.

The Verge tarafından paylaşılan habere göre Güney Koreli teknoloji devi, yeni uzaktan kumandasının çevreye faydalı bir ürün olacağını iddia ediyor. Samsung, bu yeni ürünü sayesinde yılda tonlarca plastik atığın önüne geçeceğini belirtiyor. Şirketin yeni “Eco Remote” modeline baktığımız zaman, Samsung TV’ler ile birlikte gelen önceki uzaktan kumandalara oldukça benzer bir tasarıma sahip olduğunu görüyoruz.

Bununla birlikte arka kısım, en belirgin özelliğini barındıran şeydir. Arka tarafta, dahili pili şarj edebilen uzun bir güneş pili paneli rahatlıkla görülebiliyor. Samsung Eco Remote’un kendisi sadece 31 gram ağırlığında ve plastikten üretiliyor. Ancak şirket bu malzemenin yaklaşık yüzde 28’inin “geri dönüştürülmüş polietilen tereftalattan” olduğunu iddia ediyor.

Samsung tarafından duyurulan resmi bilgilere göre uzaktan kumandadaki batarya, tam şarj gerektirmeden önce iki yıla kadar kullanılabilir. Bununla birlikte toplamda yaklaşık yedi yıl boyunca çalışır durumda kalabilir. Bu süre, aynı zamanda tek bir televizyon için ortalama kullanım döngüsüne de denk gelmektedir.

Güneş enerjisi kullanılarak şarj edilebileceği gibi Samsung, uzaktan kumandayı daha hızlı şarj etmek için altta bir USB Type-C bağlantı noktası da sundu. Şirket, “Yağ bazlı mürekkebi ortadan kaldırarak ve çevre dostu ambalajı tüm Lifestyle ve QLED TV modellerine genişleterek Samsung, yılda 200.000 tona kadar kutuyu geri dönüştürebilen ve bunları ev dekorunun parçalarına dönüştürebilen sürdürülebilir bir çözüm sunuyor.” ifadelerini kullandı.

“Samsung, Güneş Enerjisiyle Şarj Olan Uzaktan Kumandasını Tanıttı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir