OTO HABER

2020 Yılının En Popüler Otomobil Rengi Belli Oldu

Dünyanın neresinde olursanız olun, arabaya atlayıp yolda ilerlediğinizde birçok insanın arabaları için aynı renkleri satın aldığını hepimiz fark ederiz. Küresel Otomotiv Renk Popülerliği Raporu, “2020 Yılının En Popüler Otomobil Rengi” için bir sonuç yayınladı. Tahmin edebileceğiniz gibi, en çok tercih edilen renkler genelde daha sıradan ve sıkıcı olanlardır.

Bu yıl için en popüler renk beyaz olarak açıklandı. Bununla birlikte araçların yüzde 38’i bu renkte tercih edildi. Siyah yüzde 19 ile ikinci, gri ise yüzde 15 ile üçüncü sırada geliyor. Gri renk, siyah renge göre son yıllarda yükselişe geçmiş durumda. Gri, İki puan artarak 10 yılın en yüksek seviyesine yükseliyor. Beyaz, son üç yıldır küresel pazarın yüzde 38’inde tercih edildi ve sabit kaldı.

İlginç bir şekilde, gümüş tüm bölgelerde popülaritesini düşürmeye devam ediyor ve şu anda yüzde dokuz seviyesinde. Siyah, lüks araçlardaki popülaritesi sayesinde yıldan yıla popülerliğini korumaya devam ediyor. Rapor, beyaz tercihini biraz daha ayrıntılı olarak ele alıyor.

Satılan araçların yüzde 27’si düz beyaz, yüzde 11’i inci beyazıdır. Beşinci sırada ise yüzde yedi ile mavi, sonraki yüzde beşte kırmızı ve sonraki yüzde üçte kahverengi/bej renkleri tercih edilmiştir. Sarı ve altın, pazarın yüzde ikisini oluştururken, yeşil bu tablonun yalnızca yüzde birini oluşturuyor. Geriye kalan tüm renkler ise bu pastada kalan yüzde birlik bir parçayı paylaşmaktadır.

Araç satın alırken pek çok insan özellikle renge duyarlı olmadığından, bu temel renklerin popülaritesinin bir kısmının bayilerde mevcut olanlara bağlı olup olmadığı merak edilen detaylar arasında. Siyah ve beyaz en çok tercih edilen renkler olarak karşımıza çıkıyor ve diğer renkler de aslında bu renklere alternatif olarak seçilen araçları yansıtıyor.

“2020 Yılının En Popüler Otomobil Rengi Belli Oldu” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir