GÜNCEL HABERLER OTO HABER

Dizel Otomatik Skoda Kamiq Olacak mı? Skoda Kamiq G TEC Özellikleri Neler?

Skoda Kamiq modelinde üç farklı güce sahip 1.0 lt, 1.5 lt ve 1.6 litre TDI dizel motorların yanı sıra 1.0 G-TEC çevre dostu doğal gazlı (CNG) motoru da seçenekler arasında yer alacak. Skoda’nın SUV model gamında Karoq ile Kodiaq arasında yer alan Kamiq doğalgazlı versiyonuyla en ekonomik tüketim sonuçlarına imza atacak. Skoda Kamiq G TEC Özellikleri Neler?

Skoda Kamiq satışa dört farklı donanım seviyesiyle sunuluyor. Bunlar, S, SE, SE L ve Monte Carlo. Giriş seviyesi olan Skoda Kamiq S bile sunduğu özelliklerle göz dolduruyor. 16 inç alaşım jantlar, LED ön ve arka farlar, 6,5 inçlik dokunmatik multimedya ekranı ve Skoda e-Call sistemi standart olarak sunuluyor. SE donanım seviyesinde ise ek olarak 8 inçlik dokunmatik multimedya ekranı, Apple CarPlay ve Android Auto uyumu, arka park sensörleri, hız sabitleme sistemi, far ve yağmur sensörleri ekleniyor.

SE L donanım seviyesinde ise 9.2 inçlik dokunmatik multimedya ekranı, anahtarsız giriş ve çalıştırma, Kör Nokta Algılama sistemi ekleniyor. Ayrıca modelin iç kısmında gümüş renkli alüminyum dekoratif kaplamalar ve dış tasarımda da karartılmış arka farlarla farklılaşıyor. Daha sportif bir görünüm için ise Skoda Kamiq Monte Carlo her donanım seviyesinde ek paket olarak sunuluyor. Panoramik cam tavan, özel 18 inçlik antrasit renkli alaşım jantlar ve iç mekanda yer alan kırmızı LED ortam aydınlatma sistemiyle birlikte gelen parlak siyah detaylara sahiptir.

Skoda Kamiq Motor Seçenekleri Neler?

Skoda Kamiq modelinde dört farklı motor seçeneği sunuluyor. Bunlarda üçü benzinli biri ise dizel olarak öne çıkıyor. Benzinli motor seçeneklerinde yer alan 1.0 TSI motor iki farklı güç seçeneğiyle satışa sunuluyor. Bunlar 95 ve 115 beygir olarak dikkat çekiyor. 1.5 TSI motor seçeneğinde ise 150 beygir güç üretiyor. Hem 115 beygirlik 1.0 TSI hem de 150 beygirlik 1.5 TSI motor seçeneğinde yedi ileri DSG şanzıman tercih edilebiliyor.

Tek dizel seçenek ise 1.6 TDI motor olarak öne çıkıyor. Dizel motorun gücü ise 115 beygir 250 Nm tork olarak belirtiliyor. Dizel motor seçeneğinde de yedi ileri DSG şanzıman tercih edilebiliyor. Yani Skoda Kamiq dizel otomatik seçeneğiyle sınıfının öne çıkan modellerinden biri olacak.

Skoda Kamiq CNG Özellikleri Neler? 100 km’de Ne Kadar Yakıyor?

Skoda Kamiq modelinin en önemli özelliği doğalgaz ile çalışan bir versiyonun da bulunması. En ekonomik tüketim sonuçlarına imza atan versiyon olarak bu model ön plana çıkıyor. Skoda tarafından açıklanan bilgilere göre doğalgazlı Kamiq 100 km’de 3.5 kg doğalgaz tüketiyor. Litre fiyatı 4 TL olan CNG (doğalgaz) ile 100 km’de 14 TL tüketim anlamına geliyor. Kuruş hesabıyla kilometrede 14 kuruş yakıyor.

Fabrika verilerinin üzerine çıkıp 5.5 kg doğalgaz tüketse bile maliyet 22 TL oluyor. Skoda Kamiq 1.0 Litre G-TEC olarak adlandırılan doğalgazlı Kamiq modelinde toplam 14 kg’lık yakıt deposu bulunuyor. Yani fabrika verilerine göre 400 km menzil ortaya çıkıyor. Doğalgazın bitmesi durumunda tıpkı LPG modellerinde olduğu gibi benzin devreye giriyor. Skoda Kamiq 1.0 Litre G-TEC 90 beygir güç ve 160 Nm tork üreten 3 silindirli benzinli üniteyi kullanıyor.

Skoda Kamiq 1.0 Litre G-TEC Almanya’da 22.500 Euro’dan başlayan fiyatlarla satılıyor. Skoda Kamiq Türkiye’de Temmuz ayından itibaren satışa sunulacak. Bu bilgi resmen Skoda Türkiye tarafından açıklandı. Ancak altyapı yetersizliği nedeniyle doğalgazlı seçeneğin satışa sunulmasını beklemiyorum.

Kaynak: https://www.arabahabercisi.com/skoda-kamiq-g-tec-ozellikleri/

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir