TEKNOLOJİ

Apple M1 İşlemcili 13 İnç MacBook Pro Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Apple, düzenlediği “One more thing” etkinliğinde yeni MacBook Air modelinin yanı sıra aynı zamanda Apple Silicon M1 işlemcili yeni 13 inç MacBook Pro modelini de tanıttı. Şirketin yeni donanıma sahip olan güçlü modeli, 13 inç boyutunda Retina ekran ile birlikte gelirken birçok alanda da yenilikler ve optimizasyonlar sunmaktadır.

M1 İşlemcili Yeni 13 İnç MacBook Pro Modelinin Teknik Özellikleri

Apple, kendi geliştirdiği M1 işlemcisinden güç alan yeni MacBook Pro modeli ile son nesil MacBook Pro modelini karşılaştırıyor. Yeni modeldeki M1 işlemcisinin CPU performansı açısından 2,8 kata kadar, GPU performansı açısından ise son nesil modele göre 5 kara kadar daha hızlı performans gösterdiği iddia ediyor.

ABD merkezli teknoloji devi, yeni MacBook Pro’nun tek bir kare düşürmeden DaVinci Resolve’de 8K ProRes görüntülerini oynatabileceğini söylüyor. Bu gerçekten muazzam bir iddia ve heyecan verici bir gelişme. Bununla birlikte, MacBook Pro’yu 16 GB’a kadar RAM ve 2 TB’a kadar SSD ile yapılandırabiliyorsunuz.

Cihazda Thunderbolt bağlantı noktaları önceki modeldeki gibi bulunuyor. Ancak yeni modelde iyileştirmeler ile birlikte bu bağlantı noktaları USB 4 teknolojisini destekliyor. Bununla birlikte önceki nesil MacBook Pro’da da gördüğümüz stüdyo kalitesinde üç mikrofon dizisi Apple’ın yeni M1 işlemcili MacBook Pro modelinde de bulunuyor.

Yine aynı etkinlikte tanıtılan MacBook Air’a benzer şekilde FaceTime HD kamera, M1 çipindeki yeni ISP sayesinde iyileştirmeler alıyor. Daha iyi gürültü azaltma, daha fazla dinamik aralık ve yüz algılama da bu iyileştirmeler arasında karşımıza çıkan detaylar oluyor.

Pil ömrü açısından, açıkçası yeni M1 yongası sayesinde iyileştirmeler var. Apple, MacBook Pro’nun 17 saat web taraması ve 20 saat video oynatma sunduğunu iddia ediyor. Önceki nesil MacBook Pro için iddia edilen pil ömrü ile karşılaştırıldığında oldukça etkileyici.

M1 İşlemcili Yeni 13 İnç MacBook Pro Modelinin Fiyatı

Yeni MacBook Pro modeli, ülkemizde de satışa sunuluyor. Apple’ın Türkiye internet sitesi üzerinde yer alan ürün sayfasında cihazın 256GB depolamaya sahip olan modeli için 14.299 TL fiyat belirlenirken, 512GB depolama model için ise 16.499 TL gibi bir fiyat etiketi belirlenmiş durumda.

“Apple M1 İşlemcili 13 İnç MacBook Pro Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir