TEKNOLOJİ

Apple M1 İşlemcili Yeni Mac Mini Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Apple, 10 Kasım’da düzenlediği “One more thing” etkinliği ile birlikte Apple M1 işlemcili yeni Mac modellerini tanıttı. Bu etkinlikte yeni MacBook Air ve 13 inç MacBook Pro modelinin yanı sıra Apple M1 işlemcili yeni Mac Mini modeli de piyasaya sürüldü. Yeni Mac Mini modeli ile sunulan yenilikleri ve cihazın satış fiyatını bu yazımızda sizler aktaracağız.

Apple’ın diğer Mac modellerinde olduğu gibi yeni nesil Mac Mini modelinde de şirketin kendi geliştirmiş olduğu Apple Silicon M1 işlemcisi yer aldı. Bu yeni işlemci sayesinde performans konusunda gayet iyi bir iyileştirme ve optimizasyon karşımıza çıkıyor. Apple, Mac Mini’nin CPU konusunda üç kat daha hızlı performans gösterdiğini belirtiyor. Aynı zamanda önceki nesil dört çekirdekli Mac Mini’ye kıyasla altı kat daha hızlı grafiklere sahip olduğunu iddia ediyor

Yeni Mac Mini modelinde yer alan M1 çipi aynı zamanda son nesil Mac Mini’den 15 kat daha hızlı makine öğrenimi sunuyor. Bağlantı noktası konusunda Mac Mini modelinde ihtiyaç duyabileceğiniz hemen hemen tüm bağlantı noktaları yer almaktadır. Cihazın arkasında iki adet USB A tipi bağlantı noktası, iki adet Thunderbolt portu, bir adet Ethernet girişi ve bir adet de HDMI bağlantı noktası bulunmaktadır.

Apple, yeni nesil Mac Mini modelinde aynı zamanda kulaklığınızı takabileceğiniz bir 3,5mm ses portu da sunuyor. Ayrıca, Mac Mini artık daha hızlı Thunderbolt bağlantı noktaları sayesinde Pro Display XDR’ı tam 6K çözünürlüğünde destekliyor. Temelde kompakt bir mini masaüstü bilgisayar olduğu için çok yüksek performans beklememek gerekiyor. Ancak Apple’ın bu makine için iddia ettiği performans iyileştirmeleri oldukça etkileyici.

Apple M1 İşlemcili Yeni Mac Mini Modelinin Fiyatı

Yeni Mac mini modeli, ülkemizde de satışa sunuluyor. Apple’ın Türkiye internet sitesi üzerinde yer alan ürün sayfasında cihazın 256GB depolamaya sahip olan modeli için 7.899 TL fiyat belirlenirken, 512GB depolama model için ise 10.099 TL gibi bir fiyat etiketi belirlenmiş durumda.

“Apple M1 İşlemcili Yeni Mac Mini Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir