OTO HABER

Apple, Sürücüsüz Otomobiller Konusunda Hyundai İle Görüşüyor

Apple, yıllardır sürücüsüz otomobiller konusunda bazı çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalara dair söylentiler, özellikle pil departmanında Apple’ın planları hakkında daha somut konuşmalarla son birkaç hafta içinde doruğa ulaşmış gibi görünüyor. Son bilgiler ise Apple’ın sürücüsüz araçlar konusunda Güney Koreli Hyundai firması ile görüştüğünü öne sürüyor. Apple’ın 2028 yılına kadar geliştirmeyi hedeflediği “Project Titan” kod adlı otomobilin bu görüşmede ana hedef olduğu söyleniyor.

Açık olmak gerekirse bu rapor, Apple’ın otomobil planlarına pek de ışık tutmuyor. Ancak Hyundai’nin açıklamaları tek başına Apple’ın aslında bu tür planları olduğunu doğrulamak için zaten oldukça fazla bir yeterliliğe sahip. Bir gazetecinin haberine göre Apple, dünya çapında halihazırda bir dizi otomobil üreticisi ile görüşüyor. Güney Kore merkezli Hyundai firması da bu firmalar arasında yer alıyor.

Hyundai ve Apple, Sürücüsüz Otomobiller Konusunda Görüştü

Elbette Apple’ın kendi arabalarını kendisinin üretmesi beklenmiyor. Tıpkı bazı sürücüsüz otomobil şirketlerinin araba üreticilerinin mevcut modellerinin üzerine inşa etmeleri gibi bir durum gerçekleşecektir. Otomobil üreticileri, bu çaba için Apple’ın seçtiği iş ortağı olma onurunu kimlerin kazanacağı konusunda rekabet etmek için çabalıyor olabilir. Bununla birlikte, bu ortaklığın neleri içereceği ve Apple’ın ürün üzerinde ne kadar kontrole sahip olacağı henüz netleşmiş değil.

Son zamanlarda yapılan spekülasyonlarda zaten kendi kendine giden otomobiller için Apple, bazı geliştirilmiş yeni batarya teknolojileri sunuyor. Ayrıntılar da konuyla ilgili olarak hala zayıf ve şirket, iPhone ve iPad sızıntılarının aksine burada sızıntıları önlemede oldukça başarılı. Henüz devam edecek çok şey olmadığı gerçeği, analist Ming-chi Kuo’nun bu söylentiler üzerine piyasa tarafından üretilen yutturmaca hakkında uyarılar yayınlamasına neden oldu. Bu da dahil olduğu söylenen şirketlerin hisselerinin aniden yükselişiyle kanıtlandı.

Ming-chi Kuo, Apple’ın kendi kendine giden arabasını görebileceğimiz en erken tarihin 2025 veya hatta 2028 olacağını tahmin ediyor. Şirketin batarya ve yapay zeka gibi bileşenlerine daha fazla odaklanmasını ve üretimin yanı sıra tasarımı Hyundai gibi otomobil üreticilerine aktarmasını bekliyor. Apple’ın sürücüsüz otomobil projesi hakkında yeni detaylar geldikçe Teknobuk.com üzerinden sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

“Apple, Sürücüsüz Otomobiller Konusunda Hyundai İle Görüşüyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir