OTO HABER

Toyota, Katı Hal Pilleri Kullanan Elektrikli Otomobil Satmayı Planlıyor

Dünya çapındaki otomotiv üreticileri ve batarya araştırmacıları, daha uzun sürüş menzilleri ve daha kısa şarj süreleri sağlayacak bataryalar üretmek için çok çalışıyorlar. Elektrikli bir araca geçmeden önce ortalama bir alıcının aradığı şey, elektrikli araçlar için şarj süresini azaltmak ve sürüş menzilini artırmaktır. Toyota, bu kapsamda 2021 yılında katı hal pilleri kullanan yeni bir prototip elektrikli araç piyasaya süreceğini duyurdu.

Katı hal pilleri, şarj başına 500 kilometre gidebilen ve ardından 10 dakikada tamamen şarj olabilen elektrikli araçlar çağını başlatabilir. Katı hal pilleri, hasar gördüklerinde alev aldıkları bilinen mevcut pillere göre daha az güvenlik sorununa sahiptir. Önümüzdeki yıl tanıtılacak araç bir prototip olurken, Toyota 2020’lerin başında katı hal bataryalı bir aracı tamamen geliştirip satışa sunmayı hedeflemektedir.

Toyota, araçların aynı koşullar altında geleneksel lityum iyon pillerle çalışan araçların iki katından daha fazla menzile sahip olacağını vaat ediyor. Yeni katı hal pilleri de mevcut pillerden daha fazla yer kaplamayacak. Toyota 10 dakikalık şarj vaadini yerine getirebilirse, bu şarj sürelerini mevcut elektrikli araçlara kıyasla yaklaşık üçte iki oranında azaltacaktır.

Toyota, katı hal pilleri içeren 1000’den fazla patente sahip ancak teknolojiyi araştıran tek otomobil üreticisi o değil. Nissan daha önce kendi katı hal bataryasını geliştirdiğini ve 2028 yılına kadar sürülebilir bir araçta bulundurmayı planladığını söylemişti. Batarya üreticileri de bataryalar için katı elektrolit sağlamak için vites yükseltiyorlar. Daha fazla otomobil üreticisi bu yönde hareket etmeyi planlıyor.

İlginç bir şekilde Idemitsu Kosan olarak bilinen bir petrol şirketi, önümüzdeki yıl faaliyete geçme niyetiyle mevcut üretim tesislerinden birinde katı bir elektrolit üretim sistemi inşa ediyor. Katı elektrolitler, metal ve kimya endüstrisinin halihazırda ürettiği bir şey olan katılaştırıcı sülfitler gerektirir.

“Toyota, Katı Hal Pilleri Kullanan Elektrikli Otomobil Satmayı Planlıyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir