OTO HABER

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Açıkladı: Araç Muayene Süreleri Uzatıldı!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından araç muayene süreleri hakkında son dakika açıklaması yapıldı. Bakanlığın açıklaması doğrultusunda, koronavirüs tedbirleri kapsamında araç muayene süreleri 30 Eylül tarihine kadar uzatıldı. Muayene istasyonlarında oluşan yoğunluğun önüne geçmek için alınan bu karar ile birlikte araçlarını muayeneye götüren vatandaşın virüs ile temas ihtimali de azaltılmış oldu.

Bakanlık daha öncesinde de benzer ve hatta aynı kararı almıştı. 3 Nisan tarihinde duyurulan karar ile birlikte araçların muayene süresi uzatılmıştı. Şimdiki karar ile birlikte bu süre daha da uzatılmış oldu. Bakanlık, 3 Nisan’da aldığı kararı Resmi Gazete’de yayınlamıştı ve şu ifadeler kararda yer almıştı:

“Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen COVID-19 salgını nedeniyle, bu Yönetmeliğin 14 üncü maddesi gereğince muayene süresi gelen araçlarının muayenesini bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde gerçekleştiremeyen motorlu taşıt sahipleri, araç muayene işlemlerini bu sürenin bitiminden itibaren 45 gün içerisinde gerçekleştirebilirler. Bu süreler gerektiğinde Bakanlıkça uzatılabilir.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından alınan bu karar ile birlikte vatandaşların hakları korunacak. Bunun yanı sıra araç muayene sürelerini uzatan kişilerden yüzde 5 oranındaki gecikme ücreti de alınmayacak. Sürenin uzatılmasıyla beraber bu dönemde yaklaşık 420 bin aracın muayene sürecinden geçeceği tahmin ediliyor.

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Açıkladı: Araç Muayene Süreleri Uzatıldı!” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir