TEKNOLOJİ

Huawei’nin Yeni Amiral Gemisi İşlemcisi Kirin 9010 Olarak Adlandırılacak

Huawei, Kirin 9000 isimli işlemcisini yaklaşık bir ay önce piyasaya sürdü. Bu yonga setinin Kirin 9000 ve Kirin 9000E olmak üzere iki farklı versiyonu mevcut. Bununla birlikte Çinli şirket bu işlemciyi şu anda yalnızca Mate 40 serisindeki modellerde kullanıyor. Şimdi ise yeni bir sızıntı, Huawei’nin yeni amiral gemisi işlemcisinin Kirin 9010 olarak isimlendirileceğini ortaya koyuyor.

Yeni amiral gemisi Kirin işlemcisi hakkındaki bilgiler RODENT950 kod isimli kullanıcıdan geliyor. Bu kullanıcının paylaştığı yeni bir tweete göre yeni nesil Kirin 9010 işlemcisi, 3nm süreci ile üretilecek. Kirin 9000, Android cihazlar için ilk 5nm işlemci olarak piyasaya sürüldü ve duyurunun ardından Samsung Exynos 1080 ve Qualcomm Snapdragon 888 geldi.

Kirin 9010 Olarak İsimlendirilen İşlemci Mate 50 Serisinde Kullanılabilir

Çoğu kişi Huawei’nin 5nm işlemine en az iki yıl boyunca bağlı kalmasını beklerken bu sızıntı, bir sonraki mobil yonga seti için 3nm’ye sıçrama yapılacağına işaret ediyor. Eğer her şey yolunda giderse, Kirin 9010 bu yıl piyasaya sürülecek ve muhtemelen dördüncü çeyrekte Mate 50 serisinde karşımıza çıkacak.

Huawei’nin 3nm yonga setiyle ilgili haberler doğruysa Qualcomm gibi diğer yonga üreticilerinin de aynı şeyi takip edeceğini ve yeni nesil amiral gemisi yonga seti için 3nm’ye geçeceğini varsaymak yanlış olmayacaktır. ABD merkezli Qualcomm, muhtemelen 2021’in sonuna doğru Snapdragon 888+ isimli işlemcisini tanıtacaktır. Ancak bu işlemci, Huawei’nin Kirin 9010’undan daha verimsiz olan 3nm süreci ile üretilecektir.

Samsung’un ise 4nm sürecini atlayarak 3nm’ye atladığı bildirildi. Apple’ın ayrıca TSMC tarafından üretilecek 3nm işlemcileri duyurması bekleniyor. Ancak bu işlemcilerin 2022 yılına kadar gelmesi beklenmiyor. Dolayısıyla, Huawei’nin 3nm yonga setini duyuran ilk üretici olma ihtimali var.

5nm Kirin yonga setinin piyasaya sürülmesinden önce, Mate 40’ın bir Kirin işlemcisi tarafından desteklenen son Huawei amiral gemisi olabileceğine dair raporlar vardı. Ancak muhtemelen durum böyle olmayacak. Huawei P50 telefonlarının Kirin 9000 işlemcilerle gelmesi bekleniyor. Eğer Huawei bunu çıkarabilirse, bu yılki Mate serisi 3nm Kirin 9010 ile gelecek.

“Huawei’nin Yeni Amiral Gemisi İşlemcisi Kirin 9010 Olarak Adlandırılacak” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir